Mnóstwo kobiet boryka się z problemem obfitych krwawień. Obfite miesiączki zmuszają do restrykcyjnej higieny i nierzadko dezorganizują cały plan dnia. Czy obfity okres może być problemem zdrowotnym? Jak ograniczyć krwawienie miesiączkowe?
Kiedy mamy do czynienia z obfitym okresem?
Nierzadko zastanawiasz się, czy twoje krwawienie jest zbyt obfite, czy jeszcze mieści się w granicach normy. Istnieje kilka czynników, świadczących o tym, że utrata krwi podczas okresu jest zbyt duża. Są to:
– okres trwa dłużej niż tydzień;
– w wydzielinie pojawiają się skrzepy;
– krwawienie wymaga zmiany podpaski lub tamponu co dwie godziny, co najmniej przez kilka godzin;
– miesiączce towarzyszy bardzo silny ból w podbrzuszu;
– czujesz się osłabiona i zmęczona;
– podczas krwawienia, masz zawroty głowy
– krwawienie wymaga wstawania w nocy, by zmienić podpaskę.
Należy pamiętać, że do zbyt dużej utraty krwi może dojść również wtedy, kiedy krwawienie pojawia się, mimo że nie powinno. Dzieje się tak w okresie menopauzy, w czasie ciąży oraz pomiędzy kolejnym pojawieniem właściwego okresu, w trakcie cyklu (tak zwane krwawienia śródcykliczne). Cechy krwotoku miesiączkowego oraz zbyt częste pojawianie się okresu to podstawa do wizyty u ginekologa i przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Zbyt obfite miesiączki nazywamy hypermenorrhoeą.
Bardzo obfity okres – przyczyny
Istnieje co najmniej kilka powodów wywołujących obfite miesiączki. Do najpopularniejszych należą:
– korzystanie z wkładek domacicznych jako formy antykoncepcji;
– zaburzenia krzepliwości krwi, na przykład choroba von Willebranda;
– problemy z tarczycą;
– nowotwory układu rozrodczego (jajnika lub szyjki macicy);
– polipy macicy (szyjki lub błony śluzowej);
– mięśniaki macicy.
Bez względu na przyczynę, bardzo obfity okres wymaga konsultacji ginekologicznej i wdrożenia odpowiednich środków zaradczych.
Leczenie bardzo obfitych miesiączek
Obfity okres przysparza kobiecie licznych problemów z utrzymaniem właściwej higieny osobistej, a towarzyszące mu dolegliwości, jak zawroty głowy, czy nudności, dodatkowo pogarszają jej samopoczucie. Potrzebna jest wizyta u ginekologa i kompleksowa diagnostyka. Jeżeli za obfite krwawienie odpowiada choroba niezwiązana na co dzień z układem rozrodczym, ginekolog prawdopodobnie skieruje pacjentkę do lekarza o innej specjalizacji, na przykład endokrynologa w przypadku tarczycy. Jeżeli bardzo obfita miesiączka powoduje poważne konsekwencje, jak anemia czy duże osłabienie, wdraża się zazwyczaj terapię hormonalną, zazwyczaj w formie leków zawierających progesteron i występujących zwykle jako środki antykoncepcyjne. Występuje po nich nie tyle naturalny okres, co tak zwane krwawienie z odstawienia. Innym rodzajem terapii jest przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w trakcie miesiączki. Dodatkowo, warto stosować metody wspomagające (unikanie alkoholu, kawy i napojów gazowanych czy aspiryny rozrzedzającej krew) oraz pozbyć się nawyku ogrzewania bolesnego brzucha termoforem; ciepło rozszerzające naczynia krwionośne, może przyczynić się do silniejszego krwawienia.