Infekcje intymne to jedna z najczęstszych kobiecych przypadłości. Swędzenie, pieczenie w miejscu intymnym, upławy i bóle przy oddawaniu moczu, to najczęstsze objawy zakażeń intymnych. Niestety wiele z zakażeń intymnych nawraca – nawet do 40% w ciągu roku od wystąpienia pierwszej infekcji. Zobacz jakie są przyczyny i jak pożegnać się z zakażeniami pochwy ciesząc się dobrym zdrowiem.
Pochwa zdrowej kobiety w naturalnym środowisku zawiera ogromną ilość bakterii – ich szacowana ilość to ok. 95% ekosystemu pochwy. Te bakterie to dobroczynne Lactobacillus, znane bliżej jako pałeczki kwasu mlekowego.
Kwas mlekowy obniża poziom pH pochwy na kwaśny, który jest naturalnym odczynem kobiecej pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego dbają o równowagę flory bakteryjnej pochwy, co ma ogromny wpływ na odporność na infekcje pochwy. Problem pojawia się więc wtedy, gdy z różnych względów zaczyna brakować Lactobacillus wtedy zaczynają dominować chorobotwórcze grzyby i bakterie (niewielka ich ilość jest zwykle w naszym organizmie niegroźna ponieważ Lactobacillus sobie z nimi radzą).
Co doprowadza do zmniejszenia ilości Lactobacillus w pochwie?
Osobnym problemem są nawracające infekcje intymne – w tym przypadku oprócz leczenia ważna jest również zmiana nawyków higienicznych, suplementacji oraz odżywiania.
Budowa anatomiczna kobiet i bliskie sąsiedztwo pochwy i odbytu nie ułatwia pokonania problemu nawracających infekcji intymnych, ponieważ w jelitach jest rezerwuar bakterii i grzybów, które jeśli przejdą do pochwy i namnożą się spowodują zakażenie.
Sprawdź: Jak rozpoznać infekcje intymne?
Dobre efekty daje stosowanie 4 zasady piramidy zdrowia intymnego: koncepcji pełnej ochrony i leczenia zakażeń pochwy.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na:
Przeczytaj: Jak kompleksowo dbać o zdrowie intymne?
Kobiecość to piękno, wymagające trudu by je zachować. Zmiana nawyków higienicznych i wiedza na temat działania leków i probiotyków może bardzo pomóc w zwalczeniu nawracających infekcji pochwy.
Najczęściej infekcje powracają u tych pań, które:
Kobiety w ciąży i w momencie menopauzy łączy jedno – zmniejsza się ich poziom estrogenów, a środowisko pochwy staje się bardziej zasadowe niż kwaśne. Ilość Lactobacillus drastycznie się zmniejsza, pojawia się uczucie zmęczenia i dokuczają objawy nawracających infekcji intymnych.
Przyczyny powracających infekcji intymnych u młodych dziewczyn w okresie pokwitania to m. in. mniejsza ilość Lactobacillus ze względu na hormony. Jeśli dołożymy do tego wczesną inicjację seksualną, złe nawyki higieniczne (np. używanie tamponów i niedobranych kosmetyków do higieny intymnej) i niezdrowe jedzenie zwiększamy ryzyko problemów intymnych.
Zawsze należy brać pod uwagę najważniejszą przyczynę czyli zaburzenie równowagi ochronnej mikroflory pochwy. Jeśli ją wzmocnimy mamy większą szansę na zachowanie zdrowia intymnego.
W profilaktyce nawracających infekcji intymnych warto zadbać w pierwszej kolejności o używanie dobrej jakości preparatów do mycia sromu, które nie zniszczą naturalnej mikroflory. Emulsja prOVag® oczyszcza, pielęgnuje i ochrania śluzówkę okolic intymnych. Emulsję prOVag® warto stosować zarówno podczas nawracających infekcji intymnych, jak i na co dzień w przypadku zdrowych kobiet. Działa wspomagająco przy nawrotach infekcji intymnych, likwidując jednocześnie przyczyny zakażeń intymnych. Składniki myjące i aktywne są naturalnego pochodzenia i są wyjątkowo delikatne.
W przypadku nawracających infekcji intymnych, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca podanie Lactobacillus lub ich metabolitów dwiema lub trzema drogami a zatem doustnie, dopochwowo i bezpośrednio na okolice intymne. Najważniejsze wydaje się być przywrócenie równowagi mikroflory w układzie pokarmowym i moczowo – płciowym – czyli uzupełnienie niedoborów Lactobacillus, które pełnią funkcję ochronne. Jak pokazują badania jeśli w układzie pokarmowym i pochwie obecne są właściwe Lactobacillus aż u 95% kobiet nie obserwuje się bakteryjnego stanu zapalnego pochwy (Antonio 2019). Zatem kolejnym krokiem by zapobiec nawracającym infekcją intymnym jest stosowanie produktów pomagających odbudować mikroflorę (w pochwie – inVag®, w układzie pokarmowym i rozrodczym – prOVag®, okolice intymne – prOVag® żel).
Preparaty PrOVag® i InVag® zawierają duże dawki dobroczynnych bakterii Lactobacillus, aż trzy polskie szczepy dopasowane do kobiet z naszej populacji. Preparaty są doskonale przebadane.
Dołącz do Twoich zasad również stosowanie odpowiedniej diety bogatej w witaminy z grupy B, C, używaj mniej cukrów, więcej warzyw i dużo wody.
Uwierz w to, że pozbędziesz się infekcji! To możliwe.
Przeczytaj więcej o profilaktyce infekcji intymnych
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Tylko lekarz może postawić diagnozę. Porady zawarte w artykule nie zastąpią wizyty u lekarza!